Inside Job

"It's a Wall Street government."

Inside Job oli film, mida ma selle aasta DocPoindi festivali filmidest kõige suurema huviga ootasin. Finantskriis, mille mõjusid me kõik siiani teravalt tajume, on teema, mida seni on filmikeeles üsna vähe lahatud - eelmisel aastal tegi seda võrdlemisi pealiskaudselt Oliver Stone oma ehk kuulsaima filmi järjeloos Wall Street: Money Never Sleeps, mis oma eellasele tugevalt alla jäi ning meenutas rohkem armastuslugu, kui finantsmaailma tõsiseltvõetavat kriitikat. Ja eks tegelikult ongi probleemi sisuliseks käsitluseks võrdlemisi varane aeg - alles eelmisel nädalal avaldati USAs raport finantskriisi põhjuste ja süüdlaste kohta (huvilised saavad selle 662 leheküljelise dokumendi alla laadida siit: Get the Report: Financial Crisis Enquiry Commission). Inside Job on finantskriisi põhjuste adekvaatne ülevaade, mille suurimaks tugevuseks on intervjuud väga oluliste ja mõjukate inimestega.

Minu kui investeerimishuvilise jaoks olid kõige huvitavamateks teemadeks seosed majandusteadlaste ja pankade vahel, järelvalvatavate (pangad, kindlustusseltsid, reitinguagentuurid) ja valvurite (Föderaalreserv, Turu- ja Väärtpaberijärelevalve Inspektsioon, Rahandusministeerium, presidendi majandusnõunikud) läbipõimuimine ning president Obama, kui "muutuse" lubaduse harjal presidendiks saanu "mandumine" finantsmaailma niiditõmbajate omaks poisiks. Film võttis kõik need teemad kompleksselt kokku ning andis seostest hea ja ülevaatlikku pildi - väga lihtne vaatamine see samas pole, kuivõrd teema on keeruline ning filmitegijad pole (õnneks!) liigse lihtsustamise teed läinud. Loomulikult oli filmitegijatel selge agenda, aga see oli ette arusaadav igaühele, kes olid suvatsenud sünopsise eelnevalt läbi lugeda. Ehk otseselt ei saa tegijatele pahaks panna teemakäsitluse ühepoolsust (asjaosalistele oli antud võimalus oma seisukohti kommenteerida, paljud olid küll sellest keeldunud).

Filmi käigus meenus mulle korduvalt Michael Mann'i 'The Insider' - Kongressi ees tunnistavad investeerimispankade tippjuhid meenutasid lihtsalt liiga üheselt eelnimetatud filmi "peakangelasi" ehk seitsme suure tubakafirma CEOsid (või nagu filmis neid kutsuti - "seitset päkapikku").

Ma usun, et finantskriisi algusest, põhjustest ning järeldustest saame me näha veel paljusid dokumentaal- ja mängufilme. Kuuldavasti peaks kahe nädala pärast algaval Berlinalel (kuhu mul on õnn ise kohale minna) esilinastuma Margin Call, mis räägib finantskriisi lahvatamise esimesest 24st tunnist. Üritan seda filmi kindlasti vaatama minna.

Inside Job kandideerib parima dokumentaalfilmi Oscarile ning tõenäoliselt selle preemia ka võidab.

Lingid
IMDb | Amazon.co.uk: Inside Job [DVD]